PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=35030}

Gorzki ryż

Riso amaro
7,2 1 229
ocen
7,2 10 1 1229
6,4 5
ocen krytyków
Gorzki ryż
powrót do forum filmu Gorzki ryż

Nie czytajcie opisu, to co tam piszą to lekko spaczony opis akcji z połowy filmu.
Na początku, na stacji kolejowej, ścigany przez policję Walter (bezbłędny Gassman) daje skradzioną bransoletkę swej kochance Francesce. On ucieka, ona wtapia się w tłum kobiet jadących do pracy na polach ryżowych. A co będzie dalej? No ja bym już tego nie zdradzał w opisie, bo niby po co?
Bieda. Po kolejny włoski film z lat 40ych i znowu ta przeklęta bieda. Jak radzą sobie z nią ludzie? jedni ciężki pracują, inni okradają bogatych. Ale najgorsi są Ci, którzy okradają ciężko pracujących biedaków. Wyjaśnijmy sobie coś. Gassman nie gra tu wcale "małego kanciarza". Walter to kawał sku*wiela.
Reżyseria Giuseppe De Santisa jest bezbłędna. Już sam temat kobiet pracujących przy oprawach ryżu w północnej Italii końca lat 0cyh jest ciekawy i w sumie dość oryginalny. Dla mnie, 25-letniego warszawiaka w 2011 roku jest to inny świat. Świat, który Giuseppe pokazał bez ambicji kręcenia dokumentu o rolnictwie. Pola ryżowe są tu tylko, lub aż, tłem dla historii o czymś pozornie banalnym - walce dobra ze złem. to brzmi śmiesznie :) ale w sumie tak jest. I ta historia z biegiem czasu trwania filmu coraz częściej zaczęła mi zalatywać kinem noir. A końcowe starcie - miodzio, i to wg mnie miodzio-noir.
Praca kamery jest bardzo dobra, filmowi nie brakuje stylu, De Santis pomysłów na ciekawe sceny ma mnóstwo, a Otello Martelli chyba doskonale zrozumiał wizje reżysera. Muzyki nie ma wiele, ale ta oszczędność jest w pełni przemyślana. W scenach, kiedy już pojawia się muzyka, jest ona wpasowana po prostu perfekcyjnie.
Jeśli chodzi o aktorów to cała czwórka spisała się świetnie - zarówno genialny Gassman, zjawiskowa Doris Dowling, jak i zapomniana Silvana Mangano oraz Raf Vallone.
Postać Syliany przypomina tragiczne postaci rodem z greckich dramatów. Może moje skojarzenia z kinem noir i greckim teatrem są na wyrost, ale takie są moje odczucia.
Film wg mnie genialny. Polecam.

ocenił(a) film na 8
kangur_msc_CM

cieszą takie opinie pisane przez młodych ludzi :) dziwi mnie "zapomniana Silvana Mangano" - ale tu chyba po prostu wszystko przed Tobą (bo z mojego punktu widzenia ona jest zdecydowanie niezapomniana, a nawet "Gorzki ryż" pamiętany jest głównie dlatego, że to jej debiut).
neorealizm, "film noir"... To oczywiście kategorie ważne dla każdego, kto zajmuje się kinem. Ja bym w tym wypadku jednak zwrócił uwagę, że neorealizm tego dzieła jest mocno osadzony w naturalizmie - wydaje mi się, że to najsilniej definiuje styl tego filmu (inscenizacja, praca operatora, ale także pomysł fabularny; zabawne, ale przez naturalizm również motywują się artystycznie "włosy Silvany" w miejscach, w których, w opinii innego forumowicza, nie powinno ich być)

ocenił(a) film na 10
wojtekacz

Cóż, zapomniana - wystarczy spojrzeć na ilość głosów. W przeciwieństwie do Romy Schneider czy Catherine Deneuve, aktorki takie jak Annie Girardot czy Silvana Mangano są dziś mało popularne. W moim przypadku ciężko mówić o pomięci, bowiem w chwili jej śmierci miałem 4 latka. Ale fakt, że przy okazji tego filmu słyszałem o niej o raz pierwszy mówi sam za siebie. Prawie każdy z mojego rocznika słyszał o Romy, Catherine, czy Elizabeth Taylor, ale tylko prawdziwi fani włoskiego kina słyszeli o Silvanie. Ale chyba ważniejsze jest to jak została zapamiętana i przez jakich ludzi, anie ilu tych ludzi jest :)

ocenił(a) film na 8
kangur_msc_CM

o właśnie :) konkluzja na 5 z plusem, a nawet na 6 :)
chyba nie trzeba być szczególnie oddanym fanem włoskiego kina, by znać filmy Viscontiego czy Passoliniego, a w nich Silvana się pojawia. No i - chyba Diunę widzieli wszyscy :)

ocenił(a) film na 7
wojtekacz

A nie bo ja Diuny nie widziałem i nie zamierzam ;P pozostanę przy literackim sześcioksięgu bowiem adaptacja to podobno mizerna.

ocenił(a) film na 8
None200

to taka mizeria, która ma swój smak.

ocenił(a) film na 10
wojtekacz

W ogóle to dobra mizeria jest smaczna i zdrowa

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones